“I have spent many years in corporations, worked under stress and in the office. This caused me a result of postural stresses and intermittent of back pain with a partial loss of movement. After some time I have chosen Martin as physical therapist for me. Martin has been a physical therapist for over sixteen years and has helped hundreds of individuals regain motor skills. After several months with Martin's help and with selected exercises I have said with pleasure: "Good bye back pain !". - that's my recommendation.”

Miroslav Czadek (Independent Contractor - project management services)

“Martin has an extentive knowledge of different techniques of physiotherapy and body and mind functioning and knows perfectly how to apply it. He is also very orientated to help and explain the core of health problem and its solution. He does not provide only physiotherapy but also helps to understand how body and mind is (co)working, providing consultancy concerning healt diet and lifestyle.”

Mirka Krautová (Finance Analyst at ČERVA Export Import a.s.)

“Martin je profesionál ve svém oboru. Má velice příjemné vystupování a ke klientům přistupuje individuálně. Měla jsem příležitost využít jeho služeb jako klient a absolvovala jsem u něj několik sezení. Vždy mi rád a ochotně pomohl a nejen od bolesti. Jeho služby můžu jen doporučit.”

Dana Zaludova, BA (Hons) (Partner Business Manager at Xerox Czech Republic s.r.o.)

“Martin je příjemný odborník, který mi pomáhal odstranit problémy se zády. Martina mohu doporučit. Šárka”

Šárka Dalecká (Personální manažer ve společnosti Metrostav a.s.)

“Do Centra zdravých zad jsem přišel se ztuhlými bolavými zády ze sedavého studia a zaměstnání. Po několika měsících chození na Martinovo skupinové cvičení SPS a Honzovo Zpevnění středu a Rolling jsem si na bolesti zad už ani nevzpomněl. Zlepšilo se mi i držení těla a návyky při sezení. Většina cviků lze pohodlně provádět i doma a od Honzy jsem se také naučil po cvičení používat masážní válce, bez kterých dnes už nedám ani ránu.”

Bc. Ondra Dušek (grafik Česká televize)